Hogyan kell megfelelően tárgyalni?
A
sikeres tárgyalás alapjai - tippek, trükkök

A tárgyalások témája általában nagyon összetett, mivel számos terület és szempont fontos. Ezért különböző tényezőkre lehet összpontosítani, például a tárgyalási stratégiákra, a tárgyalópartnerek személyiségére, a kommunikációs modellekre vagy a tárgyalásokra való felkészülésre. Végül is a megfelelő tárgyaláshoz jó felkészültségre, világos tárgyalási célokra és stratégiákra, valamint erős tárgyalószemélyiségre van szükség. Ebben a cikkben 4 fontos tárgyalási stratégiára szeretnénk összpontosítani.
Mi az a tárgyalás?
A tárgyalás egy olyan vitás kérdésről folytatott megbeszélés, amelyet a különböző felek ellentétes érdekei jellemeznek, és aminek alapvető célja az érdekegyeztetés vagy a megállapodás.
Milyen típusú tárgyalások léteznek?
A tárgyalásban részt vevő tárgyalópartnerek számától függően két (kétoldalú tárgyalás) vagy több (többoldalú tárgyalás) tárgyalópartner találkozhat, és megállapodással megoldhatja a konfliktust.
4 fontos tárgyalási stratégia
A sikeres tárgyaláshoz elengedhetetlen a megfelelő tárgyalási stratégia kiválasztása. A következő 4 stratégiát különböztetjük meg:
- Nyomásgyakorlás
- Partneri viszony
- Kitérés
- Engedés
1. tárgyalási stratégia: Nyomásgyakorlás
A nyomásgyakorlás tárgyalási stratégiájában különböző lehetőségei vannak a nyomásgyakorlás végrehajtásának. Az egyik lehetőség az lenne, ha következményekkel fenyegetné a másik személyt, de a versenytárs puszta említése is nyomás alá helyezheti a másik személyt. Egy értékesítési ügyletről vagy ártárgyalásról szóló tárgyaláson egy megbízható és olcsóbb versenytárs puszta említése is térdre kényszerítheti a kereskedőt.
A nyomásgyakorlás stratégiája mindig bizonyos fokú agresszióval jár együtt, mert az ember arra akarja kényszeríteni a tárgyalópartnerét, hogy engedjen - egyszóval a saját akaratát akarja érvényesíteni. E cél elérése érdekében a hangszín lehet hangosabb, a testbeszéd kifejezőbb és a mondanivaló világosabb - a követelés erőteljesen átadható.
2. tárgyalási stratégia: Partneri viszony
A partneri tárgyalási stratégiában a két partner közös célra törekszik, és azt el is akarja érni. Ehhez azonban ismernie kell partnere elképzeléseit és kívánságait, ezért különösen fontos a meghallgatás. Csak így tudsz közös célokat kidolgozni és kitűzni a beszélgetőpartnereddel.
3. tárgyalási stratégia: Kitérés
A kitérés tárgyalási stratégiája nem feltétlenül a legjobb választás, de néha szükséges. Ennek számos oka lehet:
• egy nem kívánt tárgyalásról van szó,
• egy előre nem előkészített/előre be nem jelentett tárgyalásról van szó,
• az egyik fél el kívánja halasztani a tárgyalást,
• a cél az időhúzás.
Különösen akkor, ha valaki nem készült fel kellőképpen az aktuális tárgyalásra, ki kell térnie, hogy időt nyerjen. A legjobb esetben egy kedvezőbb időpontban új tárgyalást szervez.
Ráadásul egy rossz kiindulóhelyzet is megkönnyítheti a tárgyalás elkerülését, így az esetleges károk késleltethetők vagy megelőzhetők.
4. tárgyalási stratégia: Engedés
Az utolsó tárgyalási stratégia az engedés, bár itt nem kell sokat magyaráznunk. Ennél a stratégiánál a két partner közül az egyik beadja a derekát, és egyetért a másik partner véleményével. Ha nem sikerül kompromisszumot kötni, akkor általában valamelyiküknek engednie kell. Gyakran előfordul, hogy az engedékenységnek több értelme van, mint a kemény kitartás következményeinek elviselésének.

Egyik tárgyalás sem olyan, mint a másik
Minden tárgyalásnak megvannak a maga sajátosságai és egyedi tárgyalópartnerei - kívánságaikkal és elképzeléseikkel -, ezért minden tárgyalás más és más.
A tárgyalások a következők miatt különböznek:
• a tárgyaló partnerek/résztvevők,
• a tárgyalás témái,
• az üzleti vagy személyes kapcsolat,
• formájuk (hivatalos vagy kötetlen),
• a résztvevők érdekei,
• a helyszín.
Az érintett felek számára ez azt jelenti, hogy alkalmazkodniuk kell az adott helyzethez, és előre helyesen kell elemezniük az adott helyzetet. A tárgyaló felek csak így tudnak sikeres és konstruktív tárgyalást folytatni.
10 gyors tipp a sikeres tárgyaláshoz
1. Adj elég időt a tárgyalás előkészítésére!
2. Próbáld megérteni a másik felet (empátia)!
3. Tegyél fel sok értelmes kérdést, és légy jó hallgató!
4. Határozd meg a tárgyalásra vonatkozó minimális céljaidat!
5. Játssz nyílt lapokkal, és legyen érvelésed átlátható (fair play)!
6. Légy figyelemmel a láthatatlan résztvevőkre!
7. Ne add meg magad túl gyorsan!
8. Tartsd a szemed a célon!
9. Ne törődj az érzelmeiddel, és maradj objektív!
10. Húzd meg időben a vészféket, és válaszd a kitérés stratégiáját!